ВИХОВУЄМО  ДІТЕЙ ТОЛЕРАНТНИМИ

16 листопада - День толерантності

 

    Толерантність означає, що кожен може дотримуватися своїх переконань і визнає таке ж право за іншими. Це не означає бути терпимими до соціальної несправедливості, відмовлятися від своїх переконань. Люди за своєю природою всі різні: розрізняються по мові, зовнішньому вигляду,  поведінкою, духовними  цінностями.

     Якщо ми хочемо зберегти мир, ми повинні бути толерантними, інакше може загинути вся наша цивілізація на Землі. «Ставлення до людини іншої національності починає формуватися у дитини приблизно з чотирьох років, ґрунтуючись на елементарні прояви  інтернаціональних почуттів, знаннях про людей інших національностей. Більшість дітей старшого дошкільного віку позитивно ставляться до людей різних національностей. Разом з тим мають місце прояви іншого характеру: сміх, переляк при зустрічі з людьми інших рас чи національностей, відмова вступати в спілкування з ними. Причинами є дитяча безпосередність, вельми  обмежений  життєвий досвід, відсутність необхідних уявлень про інших людей» (Е. Суслова). Провідну роль в становленні особистості дитини виконує дорослий, оскільки він є конкретним носієм суспільних цінностей. Дорослий демонструє свої знання, ставлення, оцінки, вчинки, які служать дитині зразками для наслідування.

    Емоційний контакт в сім'ї займає провідне місце у формуванні толерантності. Саме в родині, відчуваючи  єдність з рідними людьми, дитина вчиться співпереживати, співчувати, допомагати.

Розповіді  близьких людей про свою працю, обговорення з дітьми подій, що відбуваються в країні (польоти в космос, спортивні ігри),  участь в громадських святах, використання кращих традицій сім'ї і країни, все це  допомагає  у формуванні  толерантних взаємин між дітьми різних конфіссій і національностей, що живуть в нашій багатонаціональній країні.

 

    Шановні батьки, прищеплюйте з любов і повагу до нашої багатонаціональної Батьківщини.  Привчайте своїх дітей бути дружніми і терпимими до оточуючих. Закріплюйте у них радість від спілкування з різними людьми, традиціями нашої країни. Прищеплюйте гордість за успіхи українців . Нехай ваші діти будуть хорошим майбутнім для нашої держави.

Підготовка до вступу в ЗДО

        Відповідно до пункту 6 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого Постановою КМУ від 12.03.2003 р. №305 «Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад», із змінами, затвердженими Постановою КМУ від 16.11.2011 р. №1204 прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі:
– заяви батьків або осіб, які їх замінюють;
– висновку лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад;
– свідоцтва про народження дитини.
       Групи у ЗДО комплектуються за віковими ознаками.
         До логопедичної групи зараховуються діти за результатами Психолого-медико-педагогічної консультації, засідання якої відбувається двічі на рік.
      Переведення дітей з однієї вікової групи до іншої, формування новостворених груп здійснюється наприкінці оздоровчого періоду (кінець серпня). Про прийом дитини до дошкільного закладу потрібно потурбуватись заздалегідь: познайомитися з умовами виховання та навчання, педагогами, повідомити адміністрацію про бажаний час вступу дитини.Позачергово зараховуються в дошкільний навчальний заклад діти пільгових категорій, про що вносяться дані в картку електронного обліку.

До пільгової категорії відносяться:

   діти-інваліди, які не мають протипоказань до відвідування ДНЗ;
 діти учасників ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС, потерпілих від екологічного та іншого стихійного лиха, аварій, катастроф; учасники АТО.
 діти багатодітних сімей, де є двоє і більше дітей дошкільного віку;
 діти одиноких батьків (вдів,вдівців);
 діти, які перебувають під опікою (піклування).

Рекомендації для батьків з підготовки дитини до вступу в ЗДО

Процес звикання дитини до нових соціальних умов значною мірою залежить від внеску батьків у її виховання: рівня сформованості у неї елементарних навичок самообслуговування, гри, мовного розвитку, вміння поділитися іграшкою тощо.

Підтримуйте бажання дитини проявляти самостійність у процесі приймання їжі: сідати на стілець, пити з чашки, тримати її обома руками, їсти ложкою, їсти хліб з рідкою стравою. Привчайте дитину користуватися серветкою, дякувати після їжі.

Привчайте малюка тримати своє тіло в чистоті: позитивно ставитися до переодягання в чистий одяг, умивання, як у міру потреби, так і до та після їжі: підставляти руки під струмінь води, змивати мильну піну з рук, користуватися рушником; з допомогою дорослого користуватися носовою хустинкою.

Привчайте дитину своєчасно повідомляти про потребу сісти на горщик.
Малюку буде легше адаптуватися в колективі, якщо він знатиме не лише імена вихователів, а і буде знайомим з однією чи кількома дітьми групи ще до приходу у дитячий садок.

Дитина має знати, в яких випадках їй слід звертатися за допомогою до вихователів. Всі ці знання дитина може набути, спостерігаючи за іншими дітьми, а також удома у рольових іграх із батьками.

Характер адаптації дитини багато в чому залежить від того, що розповідають батьки про дошкільний заклад. Розповідаючи дитині про дитячий садок, уникайте фраз типу: «От підеш до садка, там тебе швидко всього навчать», або «Там добра тьотя-вихователька буде дозволяти тобі робити все, що захочеш». І те, й інше однаковою мірою погано, бо не відповідає дійсності, з якою зустрінеться дитина, прийшовши до дитячого садка. І аж ніяк не варто залякувати малюка: «Не будеш слухатися — віддам до садочка», а згодом, коли вона вже відвідуватиме його, погрожувати залишити її там, якщо не перестане плакати або вередувати. Щоб малюк легше сприймав нове оточення й звикав до нього максимально безболісно, слід підготувати його до цього — сформувати у дитини позитивне очікування майбутньої зміни у його житті. Віддавши дитину до дитячого садка, батьки досить часто ставляться до неї співчутливо, з жалем. Відчуваючи це, вона також починає жаліти себе, вередує, відмовляється ходити в групу. Але можна виховати зовсім інше ставлення до дитячого садка — бадьоре, радісне, якщо пояснити малюкові, що новий для нього дім — то життєва потреба, що він росте і переходить на нову сходинку свого розвитку, тож йому потрібні інші умови, потрібне товариство однолітків. За такого настрою народжуватимуться позитивні почуття, бажання йти на зустріч з новими товаришами. Про майбутнє відвідування дитячого садка треба говорити вдома як про добру подію.

Спокійному і впевненому адаптуванню малюка до дитячого садка сприятиме поінформованість про життя в ньому. Цьому може сприяти гра-драматизація. Дитині кажуть: «Лялька Катруся піде до дитячого садка. Ходи сюди, Катрусю привітайся. У тебе буде своя шафа для одягу (показують). Ти обідатимеш з дітьми за столом (садовлять ляльку за іграшковий стіл). У тебе будуть друзі, з якими буде цікаво й весело гратися. А потім за тобою прийде мама». Далі цей варіант доцільно розіграти вже з дитиною.

Дитину треба ознайомити з дошкільним закладом ще до того, як вона туди прийде на весь день. Спочатку слід прийти на вечірню прогулянку, подивитися, як діти граються, як розходяться по домівках. Важливо звернути увагу дитини на те, що батьки щодня забирають своїх дітей додому, ніхто з них не залишається на ніч, що вночі дитячий садок не працює. А от наступного дня діти знову приходять сюди. Це має закарбуватися у свідомості дитини. Це треба зробити тому, що почуття часу у дітей ще не сформоване, і коли вони потрапляють до дитсадка, то багатьом здається, що їх вже ніколи звідси батьки не заберуть, що це тепер «назавжди».

За кілька днів, якщо група вже сформована, можна буде прийти на денну прогулянку. Потім зайти в дитячий садок разом зі своєю групою, ознайомити дитину з усіма приміщеннями групи. Батьки, перебуваючи поруч із дитиною, зможуть пояснити все те, що її цікавить.
    У перші дні час перебування дитини в дитячому садку має бути скорочено до кількох годин: тривале перебування у незнайомому оточенні ще заважке для неї. Нехай перший раз дитина побуде в новому колективі 1,5—2—2,5 год. Було б дуже добре, щоб перший день у дитячому садку випав на середину тижня, ближче до вихідних.

Не варто залишати дитину на денний сон, якщо вона ще не звикла до групи.

Поступово час перебування в групі можна збільшувати на 1—2 год.

Не менше ніж за 2,5—2 місяці (а то й півроку-рік), до того як дитина почне відвідувати дошкільний заклад, батьки мають з’ясувати, за яким режимом живе група дитячого садка, що відповідає їй за віком. Якщо домашній режим і режим дитячого садка кардинально відмінні у часі й послідовності режимних моментів, не зайве проконсультуватися у дільничого педіатра або лікаря дошкільного закладу.

За кілька тижнів до вступу у дитсадок, а також у період адаптації, у раціоні харчування дитини має бути велика кількість свіжих фруктів та овочів, салатів, у яких багато вітамінів та біологічно активних речовин.

Дорожня карта щодо реалізації прав на пільги для демобілізованих військовослужбовців та членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції.
Дорожня карта для учасників АТО.doc
Microsoft Word Document 85.0 KB

Батькам майбутніх першокласників


Інструктивно-методичний лист Мон України
Microsoft Word Document 37.0 KB